Return to site

IT firmy a študenti #1 - V KROS-e sú študenti rovnocennými členmi tímu

Čomu sa venuje a o akých študentov má záujem firma KROS?

· firmy,región

Si študentom IT odboru, ktorého zaujíma aktuálne dianie v žilinských IT firmách? Zaujíma ťa to, akým projektom sa tieto firmy venujú, akých študentov do firmy hľadajú či aké benefity a skúsenosti ti vie poskytnúť práca práve u nich?

Postupne ti budeme v rozhovoroch predstavovať firmy nášho žilinského IT klastra. V dnešnom článku ti Vlastimil Kocián, jeden z majiteľov spoločnosti KROS zodpovie na zaujímavé otázky o jej pôsobení a vzťahoch so študentami.

Na akých projektoch v KROS-e aktuálne pracujete? Prečo sú pre vás zaujímavé?

Aktuálne ako firma intenzívne pracujeme najmä na transformácii našich produktov do webových technológií na cloude. Takže spájame naše dlhoročné know-how z rôznych oblastí s najnovšími programátorskými technológiami. Výsledkom sú produkty pre desiatky tisícok zákazníkov ako napr. iKROS, nová Fakturácia a Sklad, Stavebné projekty alebo Priebeh výstavby. A to sme ešte len na začiatku. V nasledujúcich mesiacoch pokračujeme ďalej v budovaní ďalších užitočných WEB aplikácií pre podnikateľov, účtovníčky, mzdárky, stavbárov a znalcov. 

Zúčastňujete sa či organizujete podujatia pre študentov? O aké podujatia ide?

Pre nás sú študenti a školy veľmi cennými partnermi, naši majitelia aj veľa našich zamestnancov začínalo s prácou u nás vo firme už počas školy. Preto podporujeme a zapájame sa predovšetkým do aktivít na Fakulte riadenia a informatiky – či už ide o prednášky z praxe, IT trhovisko, FRI punč a ďalších. Je pre nás vždy potešením a zábavou stretnúť sa so študentami a ich učiteľmi na pôde školy (teraz aspoň online). No je pre nás podstatné, aby tieto aktivity študentom dávali zmysel a posúvali ich vpred. Veľmi si ceníme prácu učiteľov a škôl, no zároveň je pre nás dôležité pomôcť prepojiť vzdelávanie s praxou.

Majú študenti stredných a vysokých škôl možnosť v KROS-e pracovať (stáž, prax, brigáda)?

Preferujeme dlhodobé stáže (brigády) študentov u nás popri škole. Stále máme cca 5-8 študentov v našich tímoch a priebežne tento stav dopĺňame. Aktuálne je tomu tak aj v čase tohto rozhovoru v máji 2021, keď niektorí „naši študenti“ čoskoro ukončia školu a stanú sa KROSákmi na full time. Tento model nám dáva najväčší zmysel, pretože študenti sú rovnocennými členmi našich vývojových tímov, len s tým, že pracujú menej hodín, aby mali čas aj na školu. Aktuálne sme sa zapojili aj do vypisovania tém záverečných prác, kde sa snažíme pomôcť študentom hľadať riešenia na praktické problémy z praxe.

O študentov akých odborov máte najviac záujem?

Najžiadanejšísú určite šikovní programátori, teda informatici. A úplne super je, keď majú vzťah k najnovším WEB-ovým technológiám, pretože práve to je naša doména. 

Dá sa pracovná doba prispôsobiť napríklad rozvrhu?

Samozrejme, ako som už spomenul, škola je v tomto prípade prvoradá, takže vždy je to na dohode. No podľa našich skúseností sa študenti vedia plnohodnotne zapojiť do „ostrého“ vývoja v tímoch a teda tešiť sa z hmatateľných výsledkov 😊, ak majú priestor pracovať 2-3 dni do týždňa, ideálne v dlhších niekoľkohodinových blokoch. 

Aké iné výhody študentom poskytuje práca u vás v KROS-e?

Benefit, ktorí moji kolegovia študenti spomínajú asi najčastejšie je to, že sú tu považovaní za rovnocenných členov vývojových tímov a zapájajú sa do fungovania a spoločného rozhodovania tímov ako ktokoľvek iní. Nerátame tu s nimi len na podružné úlohy alebo pomoc. Sú KROSákmi ako všetci ostatní. Aktuálne sú ťahákom určite aj najnovšie technológie. A s tým je spojená ajzábava a vzťahy, ktoré sú u nás v KROSe naozaj jedinečné.

Čo študentom poskytne pracovná skúsenosť práve vo firme KROS? 

Slobodu, naplnenie, zábavu a spolupatričnosť. Skrátka zažijú naplno zmysluplný život v KROS family.

Za poskytnutie rozhovoru by sme chceli ešte raz poďakovať Vlastimilovi Kociánovi z KROS-u.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK