top of page
  • ZAIT

IT firmy a študenti #4 – Scheidt & Bachmann štedro oceňuje najlepších študentov

Scheidt & Bachmann Slovensko ti odpovie na všetky tvoje otázky

Pokiaľ sleduješ našu sériu článkov IT firmy a študenti, tak ti určite neuniklo, že žilinský IT klaster ZAIT tvoria firmy s rôznorodým zameraním – od dopravných systémov, cez webové technológie, až po oblasť bezpečnosti a ochrany súkromných dát a ešte omnoho viac.

Aké je aktuálne dianie v týchto firmách, na akých podujatiach ich môžeš stretnúť, o akých študentov majú záujem a čo ti dokáže ponúknuť stáž, prax či brigáda práve u nich? Nehľadaj ďalej a začítaj sa do nášho najnovšieho článku, v ktorom sa ti v krátkom rozhovore predstaví ďalší člen žilinského IT klastra, spoločnosť Scheidt & Bachmann. Na otázky ti postupne zodpovie vedúci divízie Parking Solutions z Scheidt & Bachmann Slovensko, Ing. Marián Koprda.Na akých projektoch v Scheidt & Bachmann aktuálne pracujete? Prečo sú pre vás zaujímavé?


Divízia Signalling Systems vyvíja aplikácie pre bezpečnejšie železničné priecestia a automatizované riadenie železničnej prepravy. Práve železničná preprava patrí k ekologickejším spôsobom dopravy, čo si uvedomuje aj Európska únia, a preto veľká časť financií z Plánu obnovy pôjde aj na rekonštrukciu železničných systémov a ich digitalizáciu – a na to sme my v Scheidt & Bachmann odborníci už 150 rokov. Divízia Fare Collection Systems zas vyvíja produkty pre digitalizáciu verejnej dopravy. Bezkontaktný nákup cestovných lístkov cez smartfóny či hodinky je len jedným z aktuálnych projektov. Naši kolegovia zároveň poskytujú technickú podporu 24/7/365 zákazníkom z Veľkej Británie, USA a Kanady, ktorí denne prepravujú milióny cestujúcich. V divízii Fuel Retail Solutions kolegovia vyvíjajú systém SIQMA, ktorý slúži na inteligentné riadenie čerpacej stanice, ale programujú aj softvér pre samoobslužné čerpacie stanice s bezkontaktnou platbou. Naším najväčším zákazníkom je spoločnosť Shell, ktorá náš softvér a hardvér využíva na svojich čerpačkách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. A v poslednej divízii, v ktorej pôsobím aj ja, Parking Solutions vyvíjame inteligentné parkovacie systémy. Riešime bezlístkové parkovanie, vytvárame šikovné aplikácie a postupne s našimi partnermi pretvárame parkoviská na hot spoty mobility, ktoré centrá miest odbremenia od preplnenej dopravy. Naše parkovacie systémy nájdete na každom kontinente okrem Antarktídy.


Zúčastňujete sa či organizujete podujatia pre študentov? O aké podujatia ide?


Každý rok udeľujeme cenu Scheidt & Bachmann AWARD. Určená je pre študentov, ktorí napísali najlepšiu diplomovú prácu v oblasti informatiky, elektrotechniky a strojárstva na Žilinskej univerzite. Študenti od nás získajú aj štedré štartovné na rozbeh svojej profesionálnej kariéry. Pred pandémiou sme pravidelne organizovali niekoľkodňový výlet pre najlepších študentov bakalárskych programov Žilinskej univerzity do našej centrály v nemeckom Mönchengladbachu. Predstavili sme im celý náš podnikateľký koncept, ukázali výrobu aj vývoj a dopriali možnosť spoznať mestá Mönchengladbach a Kolín nad Rýnom. Čerešničkou na torte bol zápas nemeckej Bundesligy na štadióne BorussieMönchengladbach v našej VIP lóži. Samozrejme, zúčastňujeme sa aj rôznych podujatí, ktoré organizuje Žilinská univerzita. Náš stánok nájdete na Dni otvorených dverí jednotlivých fakúlt, na Dňoch príležitostí či IT trhovisku. Keď dostaneme pozvánku, chodíme sa so študentmi aj baviť na akcie ako Fričkovica či beánie.Majú študenti stredných a vysokých škôl možnosť v Scheidt & Bachmann-e pracovať (stáž, prax, brigáda)?


So študentmi uprednostňujeme najmä dlhodobú spoluprácu, pretože ich považujeme za rovnocenných členov našich tímov – výrobných aj vývojárskych. Stredoškoláci študijných odborov Mechanik, Elektrotechnik, Mechatronik, Mechanik strojov a zariadení môžu v našej výrobe v Bytči absolvovať prax a získať certifikát „fit4future“. Jeho garantom je Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Od minulého školského roku sme tiež súčasťou duálneho vzdelávania a už niekoľko rokov u nás organizujeme aj praktické maturity. Pre vysokoškolských študentov poskytujeme rôzne trainee programy v oblasti kvality, elektrotechniky či vývoja a testovania softvéru. Tieto programy sa nám osvedčili, pretože väčšina študentov po skončení školy u nás zostáva pracovať na trvalý pracovný pomer. Aj momentálne máme otvorených niekoľko študentských pozícií.O študentov akých odborov máte najviac záujem?


V rámci stredných škôl sú to odbory:

  • Mechanik – elektrotechnik

  • Mechanik – mechatronik

  • Mechanik strojov a zariadení

Otvorené majú u nás dvere vysokoškoláci študujúci IT odbory – od správcov sietí, cez developerov C/C++ a Java až po študentov informačného manažmentu – ale aj študenti elektrotechnických zameraní. Dôležité je, aby ovládali jeden cudzí jazyk (angličtinu alebo nemčinu), keďže na projektoch spolupracujeme s kolegami z celého sveta.


Dá sa pracovná doba prispôsobiť napríklad rozvrhu?


Samozrejme, so študentmi sa vždy vieme dohodnúť. Nechceme, aby práca pre našu spoločnosť išla na úkor ich štúdia. Zároveň ich vieme aj podporiť, napríklad tak, že môžu tému svojej diplomovej práce zamerať na našu firmu.


Aké iné výhody študentom poskytuje práca u vás v Scheidt & Bachmann-e?


Študenti sa pod dohľadom našich mentorov oboznamujú s technológiami a pracovnými postupmi, ktoré u nás využívame. Berieme ich ako rovnocenných členov našich tímov, a preto môžu využívať aj všetky naše firemné benefity (Bridgedays, jazykové kurzy, fitko, teambuildingy...). Po zaučení môžu pracovať aj z domu.


Čo študentom poskytne pracovná skúsenosť práve vo firme Scheidt & Bachmann?


V prvom rade si svoje teoretické znalosti prenesú do reálnej praxe. Naučia sa pracovať v tímoch, väčšinou medzinárodných, čiže zdokonalia sa aj v konverzácii v cudzom jazyku. Osvoja si pracovné návyky (a možno aj zlozvyky – napr. väčšina kolegov nemôže pracovať bez rannej šálky kávičky), spoznajú firemnú kultúru 150-ročnej spoločnosti, ktorá na začiatku vyrábala stroje a teraz vytvára celé systémy riešení. Naučia sa pracovať s najnovšími programami, systémami či aplikáciami. Budú sa môcť zúčastniť rôznych odborných školení, workshopov aj našich povestných teambuildingov a firemných akcií. No najmä spoznajú úžasných ľudí, ktorí im vždy ochotne pomôžu a podelia sa s nimi o svoje know-how.
Za poskytnutie tohto rozhovoru a fotografií chceme ešte raz poďakovať Mariánovi Koprdovi a Kataríne Labudovej zo Scheidt & Bachmann Slovensko.Comments


bottom of page